ČLANKI
Pavla Rapoša-Tajnšek
Perspektive socialnega dela v podjetjih - Str. 12Socialno delo v podjetjih je na pomembni prelomnici, od katere je odvisen njegov nadaljni razvoj. Ločitev ekonomske in socialne funkcije ne pomeni, da za socialno delo ni več prostora v podjetjih. Za uspešno poslovanje je človeški faktor odločilnega pomena, zato je nujno prizadevanje za kvaliteto delovnega življenja h kateri prispeva socialno delo z seštevanjem osebnih in medosebnih problemov delavcev na individualni, skupinski in organizacijski ravni in s povezovanjem z družbenim okoljem.
Marija Ovsenik, Jože Ovsenik
Značilnosti socialnega dela v razmerah podjetništva - do obzorij nove kulturnosti (1. del) - Str. 20Težnja slovenskih socialnih delavcev k preventivni usmeritvi se ujema s spremembami v naravi socialne problematike v sodobnem času. Vendar sistem socialnega dela organizacijsko ni pripravljen na nove naloge. Pri teh prizadevanjih si lahko pomaga s spoznanji organizacijskih ved, saj obstaja podobnost med socialnim delom in podjetniško dejavnostjo. Tudi socialnemu delu bi koristil duh podjetništva.
Alf Ronnby
Prakseologija v socialnem delu - Str. 30Opisana je prakseologija kot teorija delovanja in spoznavanja, ki se je razvila v okviru mišljenja praxisa. Prakseologija naj bi bila po mnenju pisca filozofska osnova socialnega dela, ki ga pojmuje kot prakso uresničevanja v stvarnosti vsebovanih a prikritih človeških potencialov. S to filozofijo je skladna socialnopedagoška smer socialnega dela, smer, katere načela so predstavljena v članku.
Franc Leskošek
Samomorilnost na Gorenjskem - Str. 40Predstavljeni so primerjalni podatki o samomorih na Gorenjskem razčlenjeno po regijah, spolu, starosti, področjih dejavnosti, izobrazbi, zakonskem stanu. Posebej so analizirani podatki za kategorije šolajoče se mladine, upokojencev, kmetov. Nakazani so možni sociološki vzroki relativno zelo visokih koeficientov samomora v teh kategorijah in v regiji na sploh.
Marta Vodeb-Bonač
Poroke, razveze, otroci - kaj nam pove statistika - Str. 52Članek podaja pregled porok in razvez v svetu in v Sloveniji (Jugoslaviji); podatke o otrocih, rojenih zunaj zakonske zveze; podatke o mrtvorojenih otrocih. Predstavljeni so osnovni trendi v gibanju teh pojavov.
Metoda Mikuljan
Svetovalno in psihoterapevtsko delo z alkoholikovo ženo med pripravo za zdravljenje - Str. 75Problematiziranje in aktualiziranje svetovalnega in psihoterapevtskega dela z ženami alkoholikov še vedno javno ni zaželeno. Tudi med "štirimi stenami" je le-to možno večkrat le v "rokavicah", pa še to velikokrat ni uspešno. Mnogokrat je skoraj nedojemljivo in nesprejemljivo za ženo alkoholika, da mora samokritično pogledati vase in sprejeti spoznanje, da se morata spremeniti oba z možem alkoholikom, kajti le tedaj je mogoče doseči odprte in pristne odnose. Zato se morata tudi v zdravljenje vključiti oba. Cilj zdravljenja je namreč prestrukturiranje družinskega življenja. Namen svetovalnega in psihoterapevtskega dela z ženami alkoholikov je približati jim ta spoznanja tako, da jih tudi same notranje sprejmejo na osnovi lastnega spoznavanja in ugotavljanja (kar pa je lahko težko in dolgotrajno delo).